تژگاه > نسخه قابل چاپ > درگذشت پیرغلام خرم آبادی (محله ماسور)، حاج کلان طالبی (الماسی)
صفحه نخست > پیشنهاد مدیر / ویژه / سرویس خبر / مذهب و اندیشه / گزارش > درگذشت پیرغلام خرم آبادی (محله ماسور)، حاج کلان طالبی (الماسی)

درگذشت پیرغلام خرم آبادی (محله ماسور)، حاج کلان طالبی (الماسی)


16-08-1399, 20:23. نويسنده: admin
حاج کلان طالبی (الماسی)، مؤذن، پیشنماز و پیرغلام اهل‌بیت (ع) از بانیان هیئت مسجد صاحب الزمان (عج) خرم آباد- محله بزرگ ماسور و از شاگردان سید جلیل القدر حاج سید خدارحم موسوی شاهرخی، دار فانی را وداع گفت.
مؤذّن و پیشنماز
امام سجّاد(ع) حقّ مؤذّن و پیشنماز را در رساله حقوق این چنین بیان می کند:
حق مؤذن: مؤذّن، به دليل آن كه يادآور خداوند متعال و خدمت گزار جامعه اسلامى در برپايى فريضه الهى است، از حقّ ويژه اى برخوردار است و سپاس گزارى از او لازم است.
حق پیشنماز: و اما حق پیشنماز تو آن است که بدانی او عهده‌دار نمایندگی میان تو و پروردگارت است او از جانب تو سخن می‌گوید و تو از جانب او سخن نمی‌گویی. او برای تو دعا می‌کند و تو برای او دعا نمی‌کنی. و ...
 
نوحه خوان سنتی
ابو هارون مکفوف می گوید: خدمت حضرت صادق علیه السلام رسیدم.امام به من فرمود: «برایم شعر بخوان». پس برایش اشعاری خواندم. فرمود: اینطور نه، همان طور که (برای خودتان) شعر خوانی می کنید و همانگونه که نزد قبر حضرت سید الشهدا مرثیه می خوانی. بحار الانوار، ج 44، ص .287
 
درگذشت حاج کلان طالبی (الماسی)، موجب تاسف و تاثر همگان شد. حاج کلان، ذاکری متواضع، مردمی، انقلابی، ولایتمدار و از ارادتمندان به شهدا بودند که به جهت سال‌های متمادی مؤذنی، پیشنمازی، نوحه سرائی و مرثیه خوانی اهل بیت در هیئت و مسجد صاحب الزمان (عج) خرم آباد - ماسور و دیگر هیئات به درستی شهرت یافتند.
و اکنون حاج کلان طالبی (الماسی)، پس از عمری، پیشنمازی، اذان گویی و نوحه سرایی برای اهل بیت(ع) سرانجام 16 آبان ماه سال 1399 به دیدار معبود شتافت. اذان ماندگارش همیشه در اذهان باقی خواهد ماند و نوا‌های تاثیرگذار ایشان هیچ‌گاه از گنجینه معنوی و فرهنگ عاشورایی محله بزرگ ماسور فراموش نخواهد شد.
 
در محضر استاد حاج سید خدارحم موسوی شاهرخی
استادش سید خدارحم موسوی شاهرخی از هوش، ذکاوت و خط زیبایی برخوردار بود و اندوخته خوبی از قرآن، روایات و احکام دینی در سینه داشت و این اندوخته ارزشمند را سخاوتمندانه و با اشتیاق وصف ناپذیر در اختیار دیگران گذارد و از هر فرصتی برای با سواد کردن و آموزش نماز، قرآن و احکام بهره جست.
سید خدارحم، بواسطه سرمایه سترگ سیادت و دانش دینی و طهارت قلبی که داشت، در مسایل گوناگون محل مراجعه مردم بود. از پاسخ گویی به پرسش های دینی و احکام عبادات و ثبت معاملات گرفته تا رفع اختلافات، مشورت در کارها، عریضه نویسی برای رفع مشکلات و شفای بیماران و صاحب فرزند شدن. اینها نمونه ای از تلاش استاد، برای کمک به مردم عزیز بود. مقام و جایگاه سید به گونه ای بود که به قرآن و عمامه او قسم می خوردند. و حاج کلان طالبی یکی از شاگردان آن سید جلیل القدر بود که بسان سید و استاد خویش، در مسیر معارف اهل بیت (ع) و خدمت به مردم گام برداشت.
 
درگذشت این ذاکر پیشکسوت و آموزگار ادب به ساحت سیدالشهدا (ع) را به مداحان و پیرغلامان، اهل مسجد، هیئات، مردم شریف و با فرهنگ کهن ماسور، خانواده مکرم و وابستگان محترم، بالاخص حجج اسلام: حاج رضا طالبی، میلاد طالبی و علیرضا طالبی تسلیت می گوییم و برای آن مرحوم رحمت و علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نماییم.
حجت الاسلام روح الله دریکوند فعال فرهنگی-اجتماعی، از طرف کانال خبری ماسور، هیئات گرانسنگ، پایگاه های بسیج، مراکز فرهنگی_اجتماعی و مردم شهید پرور محله باقدمت ماسور.

بازگشت